• Home »
  • ΕΛΛΑΔΑ »
  • Ελληνική κυριαρχία στην Καβάλα – Σάρωσε η εθνική ομάδα κολύμβησης εφήβων στους Βαλκανικούς Αγώνες (φωτό)

Ελληνική κυριαρχία στην Καβάλα – Σάρωσε η εθνική ομάδα κολύμβησης εφήβων στους Βαλκανικούς Αγώνες (φωτό)

Φωτογραφίες/Ρεπορτάζ: Χρήστος Μελίδης

Σάρωσε η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων στους Βαλκανικούς Αγώνες που διεξήχθησαν στην Καβάλα το σαββατοκύριακο 11-12/5 κατακτώντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία με 516 βαθμούς και 25 χρυσά μετάλλια, αφήνοντας στη 2η θέση την Τουρκία με 350 βαθμούς και στην 3η τη Βουλγαρία με 183.

Στους έφηβους η Ελλάδα μάζεψε 260 βαθμούς και στις νεάνιδες 256 ενώ η Γεωργία Δαμασιώτη στα 200μ πεταλούδα πέτυχε Βαλκανικό ρεκόρ με 2:15.02 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στους αγώνες συμμετείχαν συνολικά 11 χώρες: Ελλάδα, Κύπρος, Τουρκία, Βουλγαρία, Σερβία, Σλοβενία, Μολδαβία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο, Σκόπια, και Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Αναλυτικά, οι αθλητές και οι αθλήτριες της εθνικής ομάδας πήραν την πρώτη θέση στα περισσότερα αγωνίσματα του προγράμματος ήδη από την πρώτη μέρα όπου από πλευράς επιδόσεων ξεχώρισε το 15:30.86 του Δημήτρη Μάρκου στα 1.500μ. ελεύθερο, επίδοση με την οποία ο 18χρονος αθλητής του ΝΟ Καλαμακίου έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων του Καζάν. Ο χρόνος του Μάρκου αποτελεί και ρεκόρ αγώνων, κάτι που πέτυχαν επίσης ο Σάββας Θώμογλου στα 200μ. πρόσθιο με 2:15.74 και η Γεωργία Δαμασιώτη στα 50μ. πεταλούδα με 27.75. Η Δαμασιώτη έκανε νταμπλ χρυσών μεταλλίων καθώς πρώτευσε και στα 100μ. πεταλούδα με 1:01.88, ενώ ο Στέργιος Μπίλας πήρε δύο χρυσά (στα 50μ. ελεύθερο με 23.51 και στα 50μ. πεταλούδα με 24.89) κι ένα χάλκινο (στα 50μ. ύπτιο με 27.09).

Εκτός των προαναφερθέντων, χρυσά μετάλλια πήραν επίσης, ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος στα 50μ. ύπτιο (26.41), η Βασιλική Κιρτσόγλου στα 50μ. ύπτιο (30.04), η Ανθή Λύρα στα 100μ. ελεύθερο (58.37), ο Δημήτρης Ζουμπούλογλου στα 100μ. ελεύθερο (50.96), ο Χρυσόστομος Καταμπάς στα 200μ. ύπτιο (2:03.93), η Μαρία Χατζή στα 200μ. μικτή ατομική (2:22.36), ο Απόστολος Παπαστάμος στα 200μ. μικτή ατομική (2:06.20) και η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο εφήβων (7:30.04, με σπουδαία επίδοση από τον Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη, που κολύμπησε πρώτος σε 1:50.72).

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Δημήτρης Ζουμπούλογλου (50μ. ελεύθερο), η Αθανασία Διαμαντή (50μ. ελεύθερο, 50μ. πεταλούδα και 100μ. πεταλούδα), η Ιωάννα Γεωργοπούλου (200μ. ύπτιο), ο Δανιήλ Γιουρτζίδης (200μ. μικτή), η Στέλλα Χριστοδούλου (800μ. ελεύθερο) και η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο νεανίδων. Χάλκινα μετάλλια, τέλος, πήραν η Ανθή Λύρα (50μ. ελεύθερο), ο Αρκάδιος Ασπουγαλής (200μ. πρόσθιο), η Ανδρομάχη Τασάκου (200μ. πρόσθιο), ο Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος (1.500μ. ελεύθερο), η Ζαχαρούλα Καλογέρη (100μ. ελεύθερο), η Βασιλική Κιρτσόγλου (200μ. ύπτιο) και η Δάφνη Κουρουνιώτη (200μ. μικτή).

Την δεύτερη μέρα, ο Απόστολος Παπαστάμος πανηγύρισε δύο πρωτιές, στα 400μ. μικτή ατομική με 4:30.36 και στα 200μ. πεταλούδα με 2:02.59, όπως και ο Αρκάδιος Ασπουγαλής, ο οποίος κυριάρχησε σε 50μ. και 100μ. πρόσθιο (29.12 και 1:03.28 αντίστοιχα). Πρωτιές πήραν επίσης, η Μαρία Χατζή στα 50μ. πρόσθιο (33.37), ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης στα 400μ. ελεύθερο (3:57.26), η Βασιλική Κιρτσόγλου στα 100μ. ύπτιο (1:05.12), η Γεωργία Δαμασιώτη στα 200μ. πεταλούδα με ρεκόρ αγώνων (2:15.02), οι ομάδες 4Χ100μ. ελεύθερο σε έφηβους και νεάνιδες, καθώς και η 4Χ100μ. μικτή ομαδική νεανίδων.

Στη δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκαν, ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης στα 200μ. ελεύθερο, ο Δημήτρης Μάρκος στα 400μ. ελεύθερο, ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος στα 100μ. ύπτιο, η Ιωάννα Γεωργοπούλου στα 100μ. ύπτιο και η «σκυταλοδρομία» 4Χ100μ. μικτή ομαδική εφήβων. Τέλος, χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν, η Ζαχαρούλα Καλογέρη στα 200μ. ελεύθερο, η Μαρία Χατζή στα 100μ. πρόσθιο, ο Σάββας Θώμογλου στα 100μ. πρόσθιο, η Δάφνη Κουρουνιώτη στα 400μ. μικτή ατομική, ο Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος στα 400μ. μικτή ατομική και η Στέλλα Χριστοδούλου στα 400μ. ελεύθερο.

Ακολουθεί πλούσιο φωτορεπορτάζ με μερικές από τις καλύτερες στιγμές:

 

Με πληροφορίες από novasports.gr και koe.org.gr.

Το Off the Record σε Facebook και Twitter